Skloubit návštěvu divadelního představení a muzea v jednom dni ve městě vzdáleném 70 km, aby se zážitky navzájem nezastínily? To byla otázka na počátku plánování akce výjezdu do Mladé Boleslavi.

Již o prázdninách byla možnost objednat vstupenky na divadelní představení v dopoledních hodinách v divadle v tomto městě. Dramatizace románu Z. Jirotky Saturnin nás svým dějem a dobovými písněmi přenesla do starých dobrých časů 20. let minulého století. Vynikající herecké výkony ztělesňující různé charaktery postav, gagy, přísloví vtipně doplňující text, živá kapela a zpěv, nápaditá scéna, to vše zachycuje příběh mladého muže, kterému do života vstoupí sluha Saturnin. Autenticitu všeho podtrhla přítomnost ředitelky divadla paní Janety Benešové a možnost žáků vystoupit na prkna, jež znamenají svět, a vyfotit se zde na pozadí kulis.

Krátká a svižná procházka při přesunu do Muzea Škoda Auto nás naladila na jiný zážitek, tentokrát technického charakteru. Vybaveni moderní technikou, která umožnila poslech průvodkyně po muzeu do sluchátek, jsme se pohybovali na místech bývalé výrobní haly o rozloze 1800 m čtverečních, kde se vystavuje okolo 500 exponátů, včetně 46 automobilů, motocyklů a jízdních kol z doby dlouhé historie firmy Škoda Auto a jejího předchůdce Laurin a Klement. Všechny nás uchvátily modely aut z minulosti, ale samozřejmě tahákem byly elektromobily.

Závěrem lze konstatovat, že odpověď na počáteční otázku, zda skloubit divadlo a muzeum, je veskrze kladná. Divadelní představení podpoříme rozborem při hodinách českého jazyka a technické údaje z muzea vyplněním pracovního listu.

Miluše Kučerová